Różnica pomiędzy bankiem a parabankiem

Różnica pomiędzy bankiem a parabankiem

 

Każde zobowiązanie finansowe wymaga przemyślanej i świadomej decyzji. Pochopnie zaciągnięte kredyty mogą zaowocować kłopotami, spiralą długów, a nawet interwencją komornika. Zdarzają się jednak w życiu takie sytuacje, kiedy ciężko jest uniknąć zaciągnięcia długu. Może być to nagła choroba, konieczny remont lub niespodziewany zakup. W trosce o własny komfort i bezpieczeństwo należy starannie przeanalizować swoje możliwości finansowe i wybrać optymalną ofertę kredytową.

W Polsce usługi pożyczkowe świadczą instytucje bankowe, oraz parabankowe. Różnice w działaniu obydwóch jednostek są dosyć rozległe i mają kolosalne znaczenie dla samego klienta. Warto więc poznać szczegółowo, co niesie współpraca z tymi instytucjami i czego można się po nich spodziewać.

 

??????????????????

Działalność banków regulują dość restrykcyjne przepisy Prawa Bankowego. Niekwestionowaną zaletą banków jest fakt, że można uzyskać tutaj wysokie kredyty z długim czasem spłaty. To jedyna alternatywa w przypadku starań o kredyt mieszkaniowy. Osoby, które starają się o uzyskanie kredytu w banku, muszą liczyć się jednak z koniecznością złożenia wniosku kredytowego. O wyniku jego rozpatrzenia decyduje wysokość dochodów i weryfikacja przeprowadzona w Krajowym Rejestrze Długów oraz w Biurze Informacji Kredytowej. Starania o pożyczkę w banku wiążą się również z licznymi formalnościami i koniecznością oczekiwania na zapadnięcie ostatecznej decyzji. Często zdarza się, że trwa to dłużej niż kilka dni. Dla klienta, który potrzebuje nagłego zastrzyku gotówki, może być to dosyć kłopotliwe.

Instytucje parabankowe pełnią niemal ten sam zakres usług kredytowych, co tradycyjne banki, jednak ich działania nie reguluje Prawo Bankowe. Są przez to bardziej elastyczne i mogą wyjść do klienta z bardziej dopasowaną, atrakcyjną ofertą. Należy jednak nadmienić, że do działania parabanku niezbędne są zezwolenia wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a jego pracę reguluje kodeks cywilny oraz ustawa o kredycie konsumenckim. Parabanki, które nie posiadają zezwolenia wydanego przez KNF, działają nielegalnie i nie należy podejmować z nimi współpracy.

 

happy attractive girl arrange the coins in column

Na terenie Polski działa bardzo wiele instytucji pożyczkowych. Część z nich swoją działalność prowadzi wyłącznie za pośrednictwem internetu, więc tym trudniej określić, o jak wielką liczbę chodzi. Oferta parabanków jest odpowiedzią na zainteresowanie Polaków podejmowaniem pożyczek szybkich, bez kłopotliwych formalności i weryfikacji. Na podkreślenie zasługuje fakt, że propozycje przygotowane przez firmy pożyczkowe wciąż ewaluują, by jak najlepiej dostroić się do potrzeb konsumentów. Na chwilę obecną parabanki wprowadziły szereg udogodnień dla swoich klientów:

  • Pożyczki bez weryfikacji zarobków i pod kątem BIK, KRD
  • Szybkie pożyczki
  • Pożyczki na dowód
  • Krótkoterminowe pożyczki czyli tak zwane chwilówki
  • Pożyczki przez internet
  • Pożyczki przez telefon
  • Obsługę konsultantów w domu/ dowóz gotówki do domu klienta
  • darmowe pożyczki dla nowych klientów

leere taschen

Warto pamiętać, że zarówno podejmując pożyczkę w tradycyjnym banku, jak i instytucji pozabankowej, posiada się prawo do odstąpienia od zawartej umowy do czternastu dni od daty jej podpisania. Dotyczy to zarówno większych kredytów, jak i chwilówek. Każdy klient, który rozmyśli się i zechce zrezygnować, może to uczynić bez podawania przyczyny, podpisując niezbędne dokumenty i zwracając całość otrzymanej gotówki.

 

 

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *