Polskie firmy pożyczkowe (pozabankowe, parabanki)

Polskie firmy pożyczkowe (pozabankowe, parabanki)

Starając się o kredyt w tradycyjnym banku, trzeba wziąć pod uwagę możliwość otrzymania decyzji odmownej. Zdarzy się tak, jeśli nie ma się wystarczających dochodów, lub figuruje się w BIK albo KRD. Na tę ewentualność warto poznać inne alternatywy pozyskania kredytu. W Polsce usługi pożyczkowe pełnią bowiem nie tylko banki, ale także instytucje pozabankowe i parabanki. Zanim zwróci się do nich o pożyczkę, warto poznać ich charakterystykę.

Firmy pożyczkowe podjęły swoją działalność, odpowiadając na potrzeby klientów, którzy nie mogli uzyskać kredytu w tradycyjnym banku. Szybko okazało się, że tego typu usługi cieszą się wielką popularnością, a Polacy chętnie zamieniają tradycyjne okienka bankowe na parabanki i instytucje pozabankowe. Niekwestionowaną zaletą tego typu firm jest stosunkowo niewielka ilość formalności i łatwość otrzymania pomocy pożyczkowej.

 

woman with big question on the paper bag

Parabanki są podmiotami gospodarczymi, które pełnią usługi bardzo zbliżone do usług dostępnych w tradycyjnych bankach, czyli udzielają kredytów i pożyczek. Nie obowiązuje ich restrykcyjne Prawo Bankowe, dzięki czemu są bardziej elastyczne i mogą dostosować się do potrzeb swoich klientów. Nie można jednak zapominać, że parabank potrzebuje niezbędnych zezwoleń, które wydaje Komisja Nadzoru Finansowego. Jeśli nie posiada tych zezwoleń, oznacza to, że działa nielegalnie.

Firmy parabankowe udzielają głównie pożyczek krótkoterminowych, z terminem spłaty do trzech lat, jak również błyskawicznych pożyczek czyli tak zwanych chwilówek. W większości instytucji tego typu nie przeprowadza się weryfikacji pod kątem zatrudnienia, dochodów, BIK czy KRD, co sprawia, że pożyczkę może pozyskać nawet osoba bezrobotna, lub mająca problem z zajęciem komorniczym. Warto pamiętać, że pożyczkom krótkoterminowym towarzyszą dość wysokie opłaty. Na stronach internetowych firm pożyczkowych często można znaleźć wirtualne kalkulatory lub suwaki, które dają obraz rzeczywistych kosztów podjętej pożyczki.

 

Smiling Businesspeople Using Desktop PC

Swoje usługi parabanki pełnią również za pośrednictwem internetu, przez co korzystanie z ich usług staje się jeszcze wygodniejsze. To wygodna alternatywa dla osób, które mieszkają w znacznym oddaleniu od siedziby firmy, długo pracują, lub borykają się z kłopotami zdrowotnymi i przez to nie mogą bezpośrednio zwrócić się w kwestii pożyczki. Warto nadmienić, że wiele parabanków wprowadziło system, wedle którego konsultant odwiedza klienta w domu i osobiście dostarcza pieniądze. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku osób, które nie posiadają konta bankowego i emerytów.

Alternatywą dla parabanku są instytucje pozabankowe, np. portale pożyczek społecznościowych. Takie miejsca rządzą się wyłącznie prawami stworzonych przez samych klientów. W portalu rejestrują się zarówno osoby, które chcą otrzymać pożyczkę, jak i inwestorzy oferujący kredyty. Osoby znajdujące się w bazach BIK czy KRD także mogą rejestrować się w podobnych portalach, jednak ich profil oznaczony jest odpowiednią adnotacją, a o możliwości przyznania kredytu decyduje sam inwestor.

 

Mann steht an zwei Wegen und muss sich entscheiden

Zanim podejmie się ostateczną decyzję, gdzie szukać potrzebnej gotówki, warto dobrze zweryfikować firmy pożyczkowe. Można to zrobić chociażby za pomocą KRS lub KNF. Trzeba poświęcić czas i uwagę, by wyszukać najbardziej opłacalne rozwiązanie dla swojej sytuacji finansowej. Należy także pamiętać, że od każdej umowy pożyczkowej można odstąpić bez podawania przyczyny do czternastu dni od jej zawarcia.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *