Czy jest możliwe wyczyszczenie BIK?

Czy jest możliwe wyczyszczenie BIK?

W ostatnim czasie zarówno w Internecie jak i gazetach tematycznych coraz częściej pojawiają się reklamy i oferty czyszczenia BIK. Na naszym rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują usługi mające na celu usunięcie negatywnych wpisów w BIK. Oferta ta jest bardzo atrakcyjna dla przedsiębiorstw, które za wszelką cenę chcą podwyższyć swoją zdolność kredytową. Nasuwa się proste pytania, czy warto korzystać z usług takich firm i czy jest w ogóle możliwe wyczyszczenie historii BIK.

Instytucja BIK ma ustawowe prawo dowolnie przetwarzać dane, które stanowią tajemnicę bankową, głównie po to, aby wspomóc banki oraz SKOK-i w ocenie zdolności kredytowej firm i klientów indywidualnych. Prawo bankowe bardzo ściśle określa podstawy przekazywania naszych danych do Biura Informacji Kredytowej. Prawo bankowe precyzuje również możliwość ewentualnego usunięcia tych danych. Musimy pamiętać, że wszystkie informacje o kredytach, które zaciągaliśmy trafiają do BIK. Są to oczywiście nie tylko informacje negatywne, ale również pozytywne. Jeżeli spłacamy kredyty terminowo to budujemy sobie pozytywną historię kredytową i możemy liczyć na lepsze propozycje z banków. Informacje o niespłaconych kredytach, lub spłaconych kredytach po terminie mogą oczywiście negatywnie wpłynąć na banki, które nie zechcą nam przyznać kredytu.

Usunięcie złej historii kredytowej z BIK jest praktycznie niemożliwe. 5 lat – tyle przechowywane są informacje w BIK.

W praktyce czyszczenie historii w BIK w przypadku firm, które oferują takie usługi może polegać po prostu na składaniu w bankach i SKOK-ach odpowiednich wniosków o restrukturyzację kredytu oraz rozmaitych wniosków, których zadaniem jest usunięcie naszych danych w BIK. Niestety jak pokazuje doświadczenie w zdecydowanie większości przypadkach usuwane są wyłącznie informacje pozytywne, czyli te które potwierdzają, że spłacaliśmy kredyt rzetelnie. Należy pamiętać, że to właśnie te dane są bardzo często naszym największym atutem w relacjach z różnymi instytucjami finansowymi. Pozytywne informacje mogą pomóc nam w przyznaniu nowego kredytu, więc trzeba pilnować, aby nasze pozytywne informacje znajdowały się cały czas w BIK. W przypadku danych negatywnych w większości przypadków są one nieusuwalne. Jeżeli chcemy spróbować usunąć negatywne informacje w BIK powinnyśmy w pierwszej kolejności bardzo dokładnie zapoznać się z podstawowymi zasadami działania BIK. W niektórych przypadkach mamy możliwość wystąpienia do BIK z prośbą o usunięcie danych i co najważniejsze możemy zrobić to osobiście bez korzystania z usług specjalistycznych firm. Jeżeli chcemy usunąć negatywną informację musimy po prostu udać się do konkretnego banku lub SKOK-u, który wystawił nam negatywną ocenę. Nie ma konieczności korzystania z pośredników i co najważniejsze największe szanse na wycofanie negatywnej opinii będziemy mieli jeżeli osobiście wybierzemy się do banku.

Czyszczenie BIK to wbrew opinią nic strasznego i skomplikowanego. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się jak zwiększyć swoje szansę na wyczyszczenie negatywnej historii w BIK to zapraszamy serdeczni do odwiedzenia naszej strony http://finansowaparabola.pl/czyszczenie-historii-bik-ogole-mozliwe.html.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *