Co to jest RRSO?

Co to jest RRSO?

 

Osoby, które starają się o pozyskanie kredytu, powinny pogłębić swoją wiedzę i poznać wszystkie tajniki towarzyszące tej operacji. W przypadku zawierania jakichkolwiek umów finansowych ich przeczytanie może okazać się niewystarczające. Należy także dokładnie wiedzieć, co oznaczają poszczególne zwroty i jakie znaczenie mają dla samego kredytobiorcy.

Podczas zawierania umowy pożyczkowej pojawiają się zwroty i skróty, z którymi do tej pory nie miało się do czynienia. Jednym z nich jest RRSO. Co właściwie oznacza i dlaczego ma tak ogromne znaczenie dla osoby, która zawiera umowę kredytową?

RRSO jest skrótem od terminu: roczna rzeczywista stopa oprocentowania i oznacza ustawowo ustalony wskaźnik określający każdy kredyt i pożyczkę.

Wskaźnik RRSO obejmuje wszystkie koszty kredytów i pożyczek, takich jak:

 

  • prowizje
  • odsetki
  • ubezpieczenie kredytu
  • opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego

Smiling Businesspeople Using Desktop PC

RSSO jest ustalane w skali rocznej i pełni rolę narzędzia, które pomoże wybrać najlepszą ofertę kredytową dostępną na rynku. Co ważne: wskaźnik uwzględnia wartość pieniądza w czasie.

Starający się o pożyczkę najczęściej dużą wagę przywiązują do wysokości oprocentowania i potencjalnych rat, nie poświęcając RSSO należytej uwagi. Tym samym nieświadomie działają na własną niekorzyść, gdyż o atrakcyjności oferty kredytowej nie świadczy wysokość oprocentowania, ale właśnie wysokość RSSO. Znając mechanizm działania wskaźnika, można samodzielnie przygotować wzór, który jasno i klarownie wykaże, czy brana pod uwagę propozycja pożyczkowa jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, czy może warto skierować zainteresowanie ku innej ofercie.

 

Mann steht an zwei Wegen und muss sich entscheiden

Warto pamiętać o tym, że zaciągnięcie kredytu jest poważną umową i inwestycją, więc wymaga odpowiedniego skupienia i uwagi. Instytucje udzielające pożyczek mają obowiązek informować klienta o wysokości RSSO i najczęściej na ofercie kredytowej wskaźnik ten jest podany. Często przy pomocy małej czcionki, która ginie w sąsiedztwie liczb określających oprocentowanie i wysokość raty. Starając się o pożyczkę, należy bezsprzecznie zapoznać się z wszystkimi kosztami z nią związanymi, by była to transakcja jak najbardziej dla klienta opłacalna.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *